Co musisz wiedzieć o materiałach, z których wykonane są ekologiczne pieluszki wielorazowe?

Zagłębiając się w świat ekologicznych pieluszek wielorazowych, natkniecie się z pewnością na wiele rodzajów materiałów, a każdy z nich ma swoje zalety i funkcje. Materiały syntetyczne, dzięki swojej chłonności, są wspaniałe w utrzymaniu suchości delikatnych okolic pieluszkowych. Tkaniny naturalne również doskonale się sprawdzają, a są przy tym pozbawione wszelkiej chemii, czyli przyjazne dla Twojego maluszka oraz dla środowiska. Jak się w tym wszystkim rozeznać? Weźmy dzisiaj pod lupę kilka najpopularniejszych materiałów stosowanych w ekopieluszkowaniu.

Bambus: Tkaniny bambusowe są niezwykle miękkie, z przymrużeniem oka można wręcz powiedzieć, że luksusowe. Dla Ciebie i Twojej pociechy najważniejsze będzie to, że ten naturalny materiał znany jest ze swojej chłonności i tego, że „oddycha”. Wielu ekspertów mówi również, że materiały bambusowe są bardzo przyjazne dla środowiska – bambus rośnie bardzo szybko i odnawia się niemalże bez końca. Podczas wzrostu nie wymaga też środków owadobójczych.

Bawełna: Bawełna zyskała nie najlepszą opinię w świecie ekologicznych pieluszek używanych, ponieważ jej produkcja wymaga użycia pestycydów i ich resztki mogą pozostać na materiale. Bawełna przechodzi również proces wybielania, który szkodzi środowisku. Mimo wszystko, nadal jest ona jednym z najbardziej miękkich, oddychających i komfortowych materiałów, co sprawia, że jest to dobry wybór dla Ciebie i Twojego dziecka.

Bawełna organiczna: W dotyku i użytkowaniu jest taka sama jak zwyczajna bawełna. Różni się od niej procesem wzrostu, który nie wpływa aż w takim stopniu na środowisko. Bez pestycydów i nawozów, bez genetycznych modyfikacji nasion. Organiczna bawełna z certyfikatem rośnie na obszarach, na których pestycydy nie były używane od przynajmniej trzech lat. Jest to idealny materiał dla rodziców dbających nie tylko o swoją pociechę, ale też o środowisko, w którym będzie ona dorastać.

Wełna: Wełna to popularny materiał używany jako wodoodporna bariera pieluszki. Jeżeli wełna zapewnia suchość i komfort owcom, a nas chroni zimą, na pewno będzie również doskonała dla Twojej pociechy! Wełny wysokiej jakości nie powodują alergii i są przyjazne dla skóry, dlatego będzie doskonałym wyborem dla małych alergików i dzieci podatnych na pieluszkowe zapalenie skóry. Ma też właściwości termoregulacyjne. Wełna używana w pieluszkowaniu jest przeważnie filcowaną wełną merynos, także możemy spokojnie odetchnąć i odrzucić wspomnienia o gryzących swterach. Mniej popularna jest wełna ekologiczna, która pochodzi od owiec wypasanych na naturalnych pastwiskach, bez nawozów i pestycydów.

Konopie: Jest to materiał słynny ze swojej wytrzymałości (konopie są trzy, cztery razy mocniejsze niż bawełna). Także jego chłonność jest imponująca (dwa razy większa niż w przypadku bawełny). Konopie znane są również ze swoich właściwości antybakteryjnych. Przy stosowaniu pieluszek z nich wykonanych podrażnienia i zapalenia skóry na pewno odejdą w niepamięć. Materiał ten jest uznawany za przyjazny środowisku, ponieważ jego uprawa nie wymaga pestycydów, środków owadobójczych oraz dużych ilości wody. Można powiedzieć, że konopie wręcz przywracają składniki odżywcze glebie.

PUL: Jest to poliuretan laminowany, czyli materiał pokryty warstwą elastycznego laminatu. Przeważnie jest stosowany w produkcji otulaczy. Może być oddychający lub nieoddychający, za to zawsze będzie bardzo trwały i wodoodporny nawet po wielokrotnym praniu. Może być powleczony np. bawełną organiczną lub welurem.

Mikrofibra: Jest to niezwykle chłonne włókno syntetyczne, które może pochłonąć siedem razy więcej wody niż jego własna gramatura. Używane przeważnie w pieluszkach typu „kieszonka”. Mikrofibra jest miękka i przyjemna w dotyku, ale nie poleca się stosować jej bezpośrednio przy skórze dziecka. Maleńkie włókna mogą podrażniać skórę, do tego jej ogromna chłonność może spowodować, że będzie „wyciągać” naturalne nawilżenie skóry malucha.

Polar: Mięciutkie włókno poliestrowe używane przeważnie do produkcji wkładów i otulaczy. Użyty przy skórze zapewnia dziecku suchą, przepuszczalną i miłą w dotyku warstwę.

Welur: Jest to wyjątkowo miękkie, pluszowe w dotyku włókno. Zachowuje swoją miękkość nawet wielokrotnie prane. W pieluszkowaniu używa się go przede wszystkim do produkcji otulaczy. Zwykle jest bawełniany.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z serii Pieluszkowe ABC:

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane