Ekologiczne pieluszkowanie: od noworodka do kilkulatka

Pieluszkowanie maleńkiego noworodka całkowicie różni się od przewijania kręcącego się, wiecznie niespokojnego berbecia. Niektóre mamy twierdzą, że gdyby zaczęły używać ekologicznych pieluszek wielorazowych od razu po urodzeniu dziecka, na pewno by się poddały. Czy to naprawdę jest takie trudne? Mamy dla Was kilka porad, jak pieluszkować Wasze pociechy odpowiednio do ich wieku.

Od narodzin do trzech miesięcy

Przewijanie noworodka z wielu przyczyn może być prawdziwym wyzwaniem.

Po pierwsze – uregulowanie ruchów jelit nowonarodzonego dziecka zajmuje kilka dni. Pierwsze kupki maluszka nazywamy smółką – z całą pewnością nie chcesz ich na pieluszkach wielorazowych, ponieważ bardzo trudno będzie je zmyć. Z tego powodu w tych pierwszych dniach polecamy jednorazowe wkładki do ekopieluszek. Ułatwi to ich czyszczenie. Kiedy bobas wyjdzie już ze stadium smółki, jego kupka nie będzie jeszcze stała, raczej półpłynna i żółtawa. Nie martwcie się, w tym momencie możecie już spokojnie wrzucać pieluszki do pralki, takie zabrudzenia spierają się bez problemu.

Po drugie – noworodki są tak małe, że pieluszka wielorazowa może nie być idealnie dopasowana. Nie powinno to Was, drodzy Rodzice, zniechęcać. Wasza pociecha będzie rosła bardzo szybko i w ciągu kilku tygodni przestanie to być problemem. Jeżeli dziecko jest bardzo małe lub urodziło się przed planowanym terminem, rozważcie pieluszki wielorazowe w rozmiarze XS. Prawdopodobnie sprawdzą się doskonale zanim będziecie mogli wprowadzić standardowe rozmiary ekopieluszek.

Po trzecie – miejcie na uwadze, że noworodek wymaga częstszej zmiany pieluszek niż starsze dziecko. Przygotujcie się na przewijanie nawet kilkanaście razy dziennie, a także o wiele więcej prania. Bez obaw – wkrótce będzie łatwiej!

Po czwarte – na tym etapie nie przywiązujcie się do jednej marki i rodzaju ekopieluszek. Wiemy, że przyszli rodzice często kompletują całą wyprawkę przed narodzeniem malucha. Co więcej, doskonale to rozumiemy – po porodzie nie będzie na to czasu, dodatkowo daje to wiele radości, gdy oczekujemy dziecka. Polecamy wypróbować różne rodzaje pieluszek. Kieszonki i pieluchy all-in-one są zwykle najłatwiejsze w obsłudze dla początkujących, ale zawsze warto wypróbować inne opcje. Może któraś będzie szczególnie odpowiadać Wam i maluchowi?

Pamiętajcie o tym, że pozostałość pępowiny nie odpadnie od razu. Może to zająć do dwóch tygodni. W tym okresie pieluszki wielorazowe mogą drażnić delikatny pępek dziecka. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się w tym przypadku pieluszki profilowane. Można też delikatnie zawinąć na brzuszku przód pieluszki.

Od czterech miesięcy do roku

W ciągu czterech miesięcy Wasza pociecha prawdopodobnie urosła i przybrała na wadze w sam raz, żeby idealnie pasowały na nią ekologiczne pieluszki w rozmiarze od S do M. Jeżeli już od narodzin ekologicznie pieluchowaliście malucha, macie teraz sporo doświadczenia, a także swoje ulubione marki i rodzaje pieluch. Zdarza się, że w tym momencie niektóre mamy wracają do pracy. O tym napiszemy wkrótce!

Rok i więcej

Teraz pieluszkujecie już starsze dziecko i prawdopodobnie zajmuje to Wam niewiele więcej niż kilka sekund. Na tym etapie nie musicie już tego robić tak często. Zauważyliście już pewnie, że kupka Waszej pociechy zmieniła się po urozmaiceniu diety i wprowadzeniu do niej pokarmów stałych. W tym momencie, przed wrzuceniem do pralki, pieluszka wymaga oczyszczenia. Przydają się tutaj biodegradowalne wkładki do pieluch, a także specjalny „prysznic” , który można kupić lub zamontować samemu. Nieocenione będą też papierowe chusteczki do „łapania” kupki. Nawet producenci pieluch wielorazowych polecają spuszczenie w toalecie zawartości pieluszki przed wyrzuceniem jej do śmieci, ale oczywiście nikt tego nie robi.

Bardzo ważne jest również odpowiednie dobranie rozmiaru pieluszki. Nie chcecie przecież, żeby przeciekała lub była zbyt ciasna. Każdy producent ekopieluch podaje instrukcje, jak to zrobić, ale dość uniwersalnym sposobem jest zmierzenie obwodu brzuszka na wysokości pępka, a także zmierzenie malucha od pępka do tej samej wysokości na plecach, prowadząc centymetr pomiędzy nóżkami.

Na koniec zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami z serii Pieluszkowe ABC:

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane