O tym, jak ważne jest czytanie dzieciom, nie trzeba przekonywać nikogo. Literatura wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, pomaga dzieciom pokonać własne lęki i bariery, ale również uczy i przekazuje mnóstwo przydatnych informacji w wyjątkowo przystępny i ciekawy sposób. Szczególnie ważną i niezwykle ciekawą grupą książek dla dzieci, są te opowiadające o przyrodzie, takiej najbliższej i tej z najdalszych zakątków świata.

Dobra książka o przyrodzie dla dzieci – czyli jaka?

Dobra książka o przyrodzie i ekologii nie tylko przekazuje wartości i ciekawostki, ale także pomaga dostrzec piękno i niezwykłe wartości świata za oknem. Oczywiste jest to, że żadna literatura nie zastąpi dziecku prawdziwego kontaktu z przyrodą, ale niewątpliwie może do tego zachęcić, rozkochać malucha w dalekich podróżach i wzbudzić pragnienie poznania tego, co otacza go na co dzień.

Na rynku wydawniczym można znaleźć tak wiele książek dla dzieci, dotyczących przyrody, ekologii i życia zwierząt, że trudno zdecydować się na jedną pozycję. Każda bowiem zawiera wiedzę ciekawą i przydatną. Różnica tkwi w przekazie. Życie zwierząt czy roślin można przecież przekazać w tak różnych formach, że tylko dziecko będzie w stanie ocenić, który sposób najbardziej im się podoba.

Książki dla dzieci o ekologii

Dużą grupę książek stanowią pozycje poświęcone ochronie przyrody i ekologii. Mnóstwo w nich informacji m.in o oszczędzaniu wody i energii elektrycznej, zanieczyszczaniu powietrza czy niezaśmiecaniu planety. Bohaterowie takich książek przystępnie i zabawnie mogą zachęcić maluchy do zachowań, które wspomogą ochronę środowiska i sprawią, że dzieciaki będą czuły swoją sprawczą siłę dzięki przestrzeganiu tych zasad. W każdej szanującej się biblioteczce dziecięcej powinna znaleźć się choć jedna tego typu pozycja. Kupując taką książkę dajemy znak, że temat jest ważny i warto o nim rozmawiać.

Poznajemy przyrodę

Dużo skuteczniejszym i być może również bardziej przyjaznym sposobem na rozkochanie dzieci w otaczającym je świecie przyrody są fabularne historie przygód dziecięcych bohaterów. Dzięki swej wyobraźni, dzieci identyfikują się z nimi i chętniej podejmują działania by zadbać lub poznać otaczającą przyrodę. Warto poszukać zatem bohatera, którego polubi nasze dziecko i który może stać się dla niego wzorem i przykładem.

Bardzo wartościowe i ciekawe są również pozycje, w których znaleźć można mnóstwo pomysłów na spędzenie wolnego czasu na łonie natury. To daje impuls by wyjść do ogrodu lub wybrać się na wycieczkę i skorzystać z tych niepowtarzalnych propozycji, które mogą sprawić nam mnóstwo radości oraz pokazać świat, jakiego nie znaliśmy. Przecież tak naprawdę żadna książka nie zastąpi dziecku doświadczenia różnorodności i piękna natury osobiście, na podstawie własnych doświadczeń!

„Niesamowita Natura” – skarbnica ciekawostek

Jest tak wiele książek, bajek, opowieści i filmów o zwierzętach, że z czasem maluchy zaczynają rozpoznawać ich zwyczaje i nawyki, zapamiętują te najistotniejsze informacje i powielają stereotypy. A co jeśli okaże się, że wiele z tych informacji nie do końca jest prawdą? A może warto byłoby dowiedzieć się, dlaczego zachowują się w dany sposób? A jakże dużym zaskoczeniem będzie poznanie nieodłącznych przyjaciół w świecie zwierząt? Na wszystkie te pytania odpowie seria niezwykle ciekawych książek, pod wspólnym tytułem „Niesamowita Natura”. Każda z trzech części porusza bardzo ciekawe i zaskakujące tematy o zwierzakach.

W części zatytułowanej „Mity i Stereotypy” dowiemy się m.in czy lis to naprawdę przebiegły złodziej, czy niedźwiedź to postrach lasu lub czy struś rzeczywiście jest tchórzem, który chowa głowę w piasek. W tej książce znajdziecie ponad 80 mitów o zwierzętach z całego świata i mnóstwo porównań. Czy jednak wszystkie są prawdziwe? O tym warto przeczytać samemu.

W części p.t. „Niesamowite Przyjaźnie” poznamy z kolei 15 par zwierząt i roślin, które łączy niesamowita więź. Dowiemy się jak dobrze zebra rozumie się z maleńkim ptakiem, a rekin z ławicą małych rybek. Poznamy prawdę o przyjaźni pawiana i antylopy oraz sprawdzimy, dlaczego błazenek tak bardzo polubił się z ukwiałem.

„Sztuka Przetrwania” to trzecia część serii, która przedstawia 50 ciekawostek o zwierzętach z całego świata, dotyczących ich życia i możliwości przetrwania w trudnych warunkach. Znajdą się tu odpowiedzi na pytania, dlaczego pingwinom nie jest zimno, gdy pływają w lodowatej wodzie, do czego służą jaguarom cętki, lub dlaczego zwierzęta żyjące na pustyni mają duże uszy i jasne futro.

Seria ‘’Niesamowita Natura’’ to międzynarodowy bestseller. Książki zostały dotychczas przetłumaczone na 12 języków, mają urocze ilustracje oraz przystępnie napisane teksty, które nie tylko rozbawią dzieci i dorosłych, ale także przekażą najmłodszym masę cennych informacji.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone (*) są wymagane