W czasie deszczu dzieci się nudzą, czyli pomysły na zabawy w domu…

Wiosna to pora roku o dość kapryśnej pogodzie. Co zrobić w dni, gdy na dworze jest pochmurno i mokro? Jak zapewnić dzieciom ciekawe rozrywki na czas deszczu? Poniżej prezentujemy kilka ciekawych i wciągających zabaw, które pozwolą nam uniknąć konieczności włączania stacji telewizyjnej z bajkami, a jednocześnie dadzą nam chwilę czasu na własne przyjemności.

Warto uczyć małe dziecko już na samym początku zapełniania sobie czasu ciekawymi zajęciami. Naprawdę niewiele wystarczy, by na długie godziny pochłonęło je kolorowanie obrazków lub układanie klocków – należy jednak mu pokazać te zajęcia. Pamiętajmy, by czas wolny dziecka był urozmaicony. Zabawy można wymyślić niemal od ręki, wystarczy nieco kreatywności ze strony rodziców.

deszcz_dzieci

Taniec do ulubionej muzyki

Największym problemem, jaki wiąże się z brzydką pogodą, jest brak ruchu. Dzieci, które się nudzą, często biegają po całym mieszkaniu, co dorosłych doprowadza do szału. Warto to przewidzieć i zorganizować dziecku zajęcie ruchowe, które pozwoli mu się nieco wyżyć. Najlepszą opcją na to jest taniec. Wystarczy włączyć energetyczną muzykę i pozwolić maluchowi skakać w jej rytm. Można także pokazywać mu różne ćwiczenia. Wspólny taniec to także okazja do gimnastyki dla mamuś i tatusiów – dzieci bardzo chętnie ćwiczą z rodzicami i ich naśladują. Pół godziny intensywnego ruchu to świetna inwestycja w zdrowie – i malucha i jego opiekunów.

Zabawa w ciepło-zimno

Reguły gry są bardzo proste. Jedna osoba coś chowa, a inna szuka, kierując się komendami pierwszej. Im bliżej schowanego przedmiotu się znajduje, tym „cieplejsze” komentarze słyszy (przykłady: „ciepło, cieplej, gorąco, bardzo gorąco, znalazłeś!”). Gra jest o tyle wygodna, że możemy chować dziecku zabawki i kierować nim z wygodnego fotela lub kanapy. Reguły gry jest w stanie zrozumieć już trzylatek.

Budowanie schronu

Dwa krzesła i koc mogą zamienić w magiczne schronienie, gdzie nasze dziecko przeczeka deszczowe godziny razem ze swoimi pluszakami. Tak stworzony namiot może być pirackim statkiem, jaskinią pełną skarbów, namiotem poszukiwaczy przygód lub domkiem dla misiów. Wszystko zależy tylko od naszej pomysłowości.

Masa solna i inne zajęcia plastyczne

Bardzo tanim materiałem do zabaw może być masa solna. By ją zrobić wystarczy zmieszać sól i mąkę w równych proporcjach z wodą. Najlepiej dolewać ją stopniowo, wyrabiając masę, by uzyskać odpowiednią konsystencję. Masę solną można używać wielokrotnie, wystarczy jedynie szczelnie zawinąć ją w folię. Ulepić można z niej praktycznie wszystko, a po wypieczeniu w piekarniku może być z tego ciekawa pamiątka. Masa solna nie jest specjalnie brudząca, łatwo się po niej sprząta. Zawsze także możemy zastąpić ją nietoksyczną plasteliną lub kredkami. W naszej ofercie znajdują się specjalne kredki sojowe Crayon Rocks, idealne dla małych dzieci.

Robienie prezentu

Jeśli mamy możliwość, możemy zlecić dziecku wykonanie podarku dla bliskiej osoby: krewnego, sąsiada lub kolegi. Może wiązać się to z jakąś okazję, ale można także zachęcić dziecko do takiej aktywności bez powodu, np. stwierdzeniem, że babcia się bardzo ucieszy, jak dostanie specjalnie dla niej narysowany obrazek. Dzieci w wykonanie takich zadań wkładają masę serca i pochłania je to bez reszty. Uczą się także obdarowywania i sprawiania przyjemności innym ludziom.


Najbardziej znana piosenka o dzieciach w czasie deszczu :)

Poprzedni post

Mycie zębów dziecka – jak robić to dobrze?

Dziś poruszymy temat bardzo ważny z punktu widzenia dziecka – odpowiedniej pielęgnacji uzębienia. Nawyk dbania ... Read more

Następny post

Urządzamy łóżeczko dla niemowlaka

Kompletowanie wyprawki to jedna z przyjemniejszych czynności związanych z okresem oczekiwania na maluszka. Bardzo ważnym ... Read more