Kiedy szykować wyprawkę dla noworodka?

Chwilę po tym, jak dowiadujesz się, że zostaniesz mamą, z pewnością w głowie zaczynają rodzić się myśli o tym jak to będzie, czy dasz radę, w jaki sposób się zorganizujesz i co musisz kupić zanim maluszek się urodzi.

Oczekiwanie na dziecko to bardzo przyjemny okres w życiu przyszłych rodziców, ale również wielka niewiadoma.  Łatwiej wyobrazić sobie już obecność maluszka, gdy w domu leżą ubranka, kocyki i stoi gotowe pościelone łóżeczko, dlatego rodzice lubią kompletować wyprawkę jeszcze długo przed porodem. Nie polecam jednak robić zakupów pochopnie. Z doświadczenia wiem, że nieprzemyślane działania w tak ważnym temacie mogą dość mocno zrujnować Twój portfel, czego spokojnie można uniknąć. Jeśli kompletujesz wyprawkę dla pierwszego dziecka, postaraj się też o opinię doświadczonych mam, aby stworzyć przemyślaną listę zakupów (niekoniecznie taką, jaką znajdziesz w Internecie, gotową do druku).

Podobny obrazKiedy zacząć szykować wyprawkę

Na to pytania nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Jeśli planujesz przypasować fason ubranek i kolor kocyków do płci dziecka, poczekaj z zakupami właśnie na tą informację. Choć przy zakupie pierwszych ubranek i wielu akcesoriów płeć nie ma większego znaczenia, to właśnie ten czas oczekiwania możesz poświęcić na przygotowanie odpowiedniej listy wyprawkowej.

Jest jednak kilka powodów, dla których warto zacząć przygotowania dużo wcześniej. Jeden z nich to pieniądze. Suma kosztów poniesionych na wyprawkę w jednym miesiącu będzie dość duża i może skłonić Cię do zrezygnowania z wyższej jakości niektórych produktów. A z jakością rzeczy dla noworodka nie ma co eksperymentować. Najważniejsze jest przecież jego zdrowie bezpieczeństwo. Z pewnością będzie Ci łatwiej, jeśli rozłożysz wydatki na kilka miesięcy.

Inną kwestią jest stan Twojego zdrowia. Na początku, gdy brzuch jest jeszcze mały i nie doskwierają Ci ewentualne dolegliwości ciążowe, łatwiej będzie poruszać się po sklepach. Oczywiście dużą część zakupów wykonasz pewnie przez Internet, ale kupując wózek, lepiej przetestować go osobiście. Inna sprawa to fakt, że zakupy w dobrym towarzystwie, na przykład z koleżanką, która może dobrze doradzić, na pewno poprawią ci nastrój. A o dobre samopoczucie bezwzględnie trzeba dbać w tym okresie.

Znalezione obrazy dla zapytania pink no moreUbranka i kocyki dla dzieci

Ubranka, pościel czy kocyki dla dzieci, to rzeczy, które bez problemu możesz kupić on-line. Postaraj się, by wszystkie materiały, przeznaczone do kontaktu z delikatną skórą dziecka były naturalne, oddychające i posiadały odpowiednie atesty. Takich informacji często nie uzyskasz w sklepie od młodej sprzedawczyni za ladą. Co innego, gdy np. my, jako zespół bobomio wprowadzamy produkty do sprzedaży internetowej. Po pierwsze oferujemy towar bardzo wyselekcjonowany, a po drugie umieszczamy w opisie każdej rzeczy informację o jej jakości, aby klient wiedział na co się decyduje. Bobomio to oczywiście przykład, na rynku z pewnością są też inne sklepy, którym możesz zaufać :) Jeśli jednak nie masz zaufania do sklepów, do wyprawki wybieraj produkty sprawdzonych i polecanych marek, takich jak Color Stories, Pink No More, Lullalove, La Millou, Bim Bla czy Poofi.

Kupuj z głową

Pamiętaj, że na liście powinny znaleźć się wyłącznie rzeczy, które przydadzą się w pierwszych miesiącach opieki nad maluszkiem. Resztę przedmiotów możesz dokupić później, jeśli nadal będziesz przekonana, że są niezbędne. To między innymi karuzela do łóżeczka, elektroniczna niania, zabawki do wózka, czy dodatkowe akcesoria ozdobne. Rzeczy, których nie powinno zabraknąć, to łóżeczko, wózek, ubranka, ręcznik, kocyki, pieluszki, pościel i akcesoria do pielęgnacji. Jeśli obawiasz się „potknięć” podczas karmienia piersią miej także w pogotowiu butelkę i puszkę mleka modyfikowanego. Mogą się nie przydać, ale w trakcie ewentualnych problemów będziesz spokojniejsza i bardziej zrelaksowana.

Jakie pieluszki na początek

Nie ma wątpliwości, że pieluszki wielorazowe są korzystniejsze dla zdrowia dziecka, niż zwykłe nasączone chemią pampersy. Zawsze będę bardzo polecała naturalne rozwiązania, ale całą przygodę z wielorazówkami radzę rozpocząć już w domu. W szpitalu dodatkowe czynności z tym związane, a czasem nawet stres dotyczący nauki ich używania, wcale nie jest Ci potrzebny. Przetestuj je na spokojnie, gdy maluszek przyjedzie do domu. I tu również polecam wstrzymać się z większymi zakupami na początek. Kup kilka różnych kompletów, sprawdź, co Ci najbardziej odpowiada i dopiero potem przeznacz na to większą kwotę pieniędzy. A do szpitala polecam jednorazówki ekologiczne – może nieco droższe niż pampersy, ale za to w 100% zdrowe i równie wygodne w użyciu.

Jedna podstawowa zasada przy kompletowaniu wyprawki – przejrzyj ofertę i kupuj z głową. Na rynku jest teraz tak duży wybór produktów, mnóstwo ciekawych materiałów, wzorów i innych rozwiązań, że warto wszystko sobie przejrzeć i dobrze zaplanować. A jeśli nie jesteś pewna, czy produkt będzie Ci potrzebny, to dokonaj wyboru, zapisz sobie jego nazwę i miejsce gdzie jest dostępny. W razie potrzeby zawsze możesz szybko kliknąć „kupuj” i kurier dostarczy paczkę może już w dniu następnym.

 

Poprzedni post

B.Toys - zaskakują kolorem, kształtem i dźwiękiem

Czy plastikowe zabawki mogą konkurować z drewnianymi odpowiednikami, którymi tak zachwycamy się na co dzień? ... Read more

Następny post

Konkursy plastyczne - dla dzieci, czy dla rodziców?

Konkursy plastyczne w przedszkolach, a nawet w żłobkach to już standardowy punkt programu. W ciągu ... Read more