Urządzamy łóżeczko dla niemowlaka

Kompletowanie wyprawki to jedna z przyjemniejszych czynności związanych z okresem oczekiwania na maluszka. Bardzo ważnym etapem jest odpowiednie przygotowanie łóżeczka. To w końcu miejsce, w którym noworodek będzie spędzał większość swojego czasu.

To dlatego tak istotny pozostaje wybór wszystkich niezbędnych elementów.

Dobry materac do łóżeczka dla niemowlaka to podstawa!

Najbardziej popularne są dwa rozmiary materacy dla niemowlaka: 120×60 cm i 140×70 cm. Ten wybór uwarunkowany jest w dużej mierze możliwościami lokalowymi. Jeśli masz więcej miejsca, lepiej zakupić większe łóżeczko, które będzie służyło maluchowi nieco dłużej.

Dużo ważniejsze jest to, z czego materac do łóżeczka jest wykonany. Warto się upewnić, czy jego komponenty mają antyalergiczne właściwości. Do tego dochodzi również odpowiednia wentylacja i tzw. oddychanie materiału. Jego brak może powodować nadmierną potliwość, przegrzanie, a w konsekwencji także odparzenia skórne u dziecka. Są też materace, które składają się z komponentów, hamujących rozwój roztoczy w pomieszczeniu.

Trzecia sprawa to miękkość materaca. Noworodek powinien mieć nieco twardsze podłoże, które zapewni mu równomierne podparcie kręgosłupa w każdym miejscu. Niemowlaki po ukończeniu pół roku mogą spać na materacach o podwyższonej elastyczności.

Zwróć uwagę na materiały

Istnieje jedna podstawowa zasada, co do wyboru tkanin. Powinny one być naturalne i delikatne. To zapewni młodej skórze odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu będzie mogła naturalnie oddychać. Każda, nawet najdrobniejsza domieszka sztucznych, syntetycznych włókien może spowodować odparzenia, przegrzanie lub alergie skórne na delikatnej skórze noworodka.

Kupując pościel, poszewki lub prześcieradła zwróć uwagę na skład materiału podany na metce. Pewność daje informacja, iż produkt został wytworzony w 100% z bawełny lub bambusa. Jeszcze lepiej, gdy materiał posiada międzynarodowy certyfikat „OECO-TEX Standard 100” albo polski „Bezpieczny dla dziecka” lub „Bezpieczny dla niemowląt”.

Pamiętaj także, że pościel do łóżeczka dla niemowląt (kołderka i podusia) powinna mieć sztuczny wkład. Nie może być z pierza, gdyż jest on częstą przyczyną ciężkich alergii u dzieci.

Prześcieradło – ważny element każdego łóżeczka dla niemowlaka

Najbardziej praktyczne będzie prześcieradło dla niemowlaka bawełniane z gumką. Musisz zaopatrzyć się w przynajmniej 2 sztuki. Gumka zabezpieczy materiał przed ściąganiem się, co mogłoby być zarówno niewygodne jak i niebezpieczne dla maluszka.

prześcieradło dla niemowlaka w gangsta-owce od Pink no More

W naszym sklepie znajdziesz dość duży wybór prześcieradeł we wszystkich rozmiarach. Wszystkie są w 100% z bawełny, każde posiada praktyczną gumkę, a główna różnica tkwi we wzorkach. Naszą uwagę przyciągnęły gangsterskie owce od Pink no More.

Dla ochrony materaca, pod prześcieradłem możesz położyć ceratkę lub prześcieradło gumowane, które również posiadać będzie wygodną gumkę. Dzięki temu w przypadku przesiąkniętej pieluszki lub gdyby maluszkowi się uleje, ochronisz materac przed zaplamieniem.

Poduszka dla niemowlaka do łóżeczka – niezbędna czy zbędna?

Eksperci w tej kwestii są niemal jednogłośni. Noworodek nie potrzebuje poduszki. Maluszek jeszcze długo po porodzie porusza główką wraz z całym tułowiem, gdyż nie potrafi oddzielić od siebie tych ruchów. Poduszka w dużym stopniu będzie utrudniać noworodkowi poruszanie. Mimo to, maluszek będzie próbował przekręcania napinając mięśnie barku i kark, co w późniejszym rozwoju może mieć wpływ na asymetrię ciała. Ponadto, aby wykształcić prawidłową postawę u dziecka, już od urodzenia należy dbać o zachowanie kręgosłupa w linii prostej kładąc go na płaskiej powierzchni.

Oprócz wpływu na nieprawidłową postawę, poduszka niemowlęca może stanowić także niebezpieczeństwo. Gdyby dziecku niespodziewanie udałoby się przekręcić na brzuszek, mogłoby się przydusić mając pod nosem poduszkę. To dotyczy dzieci, które mają jeszcze zbyt mało siły by samodzielnie przekręcać się w każdej chwili.

Poduszka dla niemowląt od Poofi

Poduszka dla niemowląt Poofi

Pierwszą poduszkę można wprowadzić, gdy malec ukończy już 10 miesięcy. Najlepiej, gdy będzie płaska i bardzo mięciutka. Dobrym wyborem będzie delikatna podusia od firmy Poofi. Poduszka dla niemowlaka Poofi została uszyta w Polsce z atestowanych materiałów: drukowanej ekologicznymi farbami bawełny oraz mięciutkiego, szarego minky. Ideałem byłoby jednak zrezygnować z poduszeczki nawet do trzeciego roku życia dziecka.

Pościel i kocyki dla niemowlaka

Elementy pościelowi niemowlęcej najlepiej będzie wprowadzać w trzech etapach. I nie jest to kwestia nadopiekuńczości, ale bezpieczeństwa i wygody zarówno dla maluszka jak i rodziców.

Zestaw pościeli La Millou

Zestaw pościeli La Millou charakteryzuje się tym, że nie potrzebuje poszewek. Kołderkę i poduszkę można prać w pralce.

Na początku warto zrezygnować z puchatej kołderki na rzecz rożka lub otulacza. Noworodki po opuszczeniu łona matki najlepiej czują się w ciasno zawiniętym otulaczu lub beciku, gdyż przypomina im to warunki, jakie miały w łonie matki. Dzięki spowijaniu noworodki są spokojniejsze i lepiej zasypiają. Wybór rożka lub otulacza powinien zależeć od pory roku. Rożek jest grubszy i cieplejszy. Z kolei na dziecko zawinięte w cienki otulacz możesz ułożyć jeszcze delikatny kocyk. O tym jak wybrać idealny kocyk dla niemowlaka dowiecie się z naszego artykułu: Jaki rozmiar kocyka dla noworodka?

Rożek niemowlęcy Color Stories

Szary rożek od Color Stories

Spośród oferowanych przez nas rożków, polecamy uwielbiany przez mamy rożek w szare kropki od Color Stories. Natomiast wśród otulaczy na uwagę zasługuje cienki bambusowy otulacz Lullalove. Co do kocyków, oferta jest niezwykle szeroka. Niekwestionowanym liderem różnorodności wzorów i kolorów jest z pewnością La Millou, bardziej stonowaną ofertę znajdziecie zaś wśród produktów od Jollein.

Otulacz bambusowy Lullalove

Bambusowy otulacz Lullalove

Miękki i bezpieczny kocyk Jollein

Miękki i bezpieczny kocyk Jollein

W drugim etapie, gdy dziecko swobodnie i mocno macha już nóżkami, warto spróbować ułożenia go w śpiworku. Dzięki temu maluszek się nie odkryje i nocą w pomieszczeniu będzie można utrzymać właściwą temperaturę 21 st. C bez obawy, że dziecko zmarznie.

Jeśli niemowlę bardzo protestuje przeciwko śpiworkowi spróbuj przypiąć delikatną kołderkę specjalnymi klipsami do szczebelków łóżeczka. Nie może być zbyt duża i ciężka, bo jeśli malec naciągnie ją sobie na twarz, może dojść nawet do przyduszenia.

Trzeci etap to ciepła i większa kołderka. Może być puchowa, ale pamiętaj – ze sztucznym wkładem. Kołderki niemal zawsze sprzedawane są w komplecie z poduszką. Weź pod uwagę nasze porady i schowaj ją na jakiś czas do szafy. Jeśli dziecko ma katar, lepiej podłożyć coś pod materac u wezgłowia i w ten sposób unieść główkę do góry.

Kolor i tonacja zależy oczywiście od rodziców, niemniej jednak pragniemy polecić tu niezwykle ciekaw i miłe dla oka wzory od La Millou, które będą cieszyć oko zarówno dużych jak i małych.

Lekki kocyk bambusowy La Millou z kolekcji Tender

Lekki kocyk bambusowy La Millou z kolekcji Tender

Ochraniacz do łóżeczka

Ochraniacz na szczebelki służy do tego, aby zabezpieczyć dziecko przed uderzaniem w nie. Pamiętaj jednak, że ochraniacz na łóżeczko przydaje się dopiero starszym niemowlakom po ukończeniu 4 miesiąca życia. Te faktycznie mogą już „wędrować” po łóżeczku podczas snu. Noworodek nie potrzebuje tego rodzaju gadżetów. Po pierwsze, dlatego że ograniczają one swobodny dostęp powietrza do łóżeczka, po drugie w nocy nie będziesz w stanie obserwować maluszka z pozycji leżącej.

Delikatny i bezpieczny dla dziecka ochraniacz znajdziecie w naszym sklepie wśród oferty Color Stories i Poofi.

Ochraniacze na szczebelki Poofi

Ochraniacze na szczebelki ochronią małego urwisa przed bolesnymi guzami, na zdjęciu propozycja od Poofi

Akcesoria i zabawki

Istnieje tylko jedna prosta zasada – im mniej gadżetów w łóżeczku, tym lepiej. Wszystko, co włożysz do łóżeczka podczas pierwszych sześciu miesięcy życia maluszka, będzie stanowiło większe zagrożenie niż atrakcję. Każdą zabawkę czy dodatkowy kocyk dziecko może naciągnąć sobie na buzię i się przydusić. Wszystkiego należy używać z umiarem. Piękne zdjęcia reklamowe bogato udekorowanych łóżeczek to mit. Dziecko potrzebuje komfortu i spokoju by zasnąć. Dodatkowe bodźce w postaci kolorowych pluszaków, pozytywek czy karuzeli, rozpraszają uwagę malucha i często utrudniają mu spokojne zasypianie. Nie staraj się przyzwyczajać dziecka na siłę do usypiania przy muzyce, pozytywce czy karuzeli. Powinno opanować tę umiejętność samodzielnie, by w przyszłości nie było z tym większych problemów.

Przy łóżeczku możesz natomiast zamocować wygodny i praktyczny organizer, w którym schowasz podręczne rzeczy jak pieluszka na zmianę, krem czy smoczek. Organizer nie może posiadać niebezpiecznych kantów, o które można się zadrapać, no i wisieć powinien na zewnątrz łóżeczka.

Jeśli potrzebujesz innego spojrzenia na łóżeczko i dodatkowej inspiracji, specjalnie dla Ciebie wspólnie z pięcioma Blogerkami zorganizowaliśmy akcję Urządzamy Łóżeczko Dla Maluszka.

Odwiedź blogi:

Wikilistki

Mama Zawsze

Kayenn

Mamoholiczka

Zatrzymując Czas

Jeśli chcesz się nam pochwalić własną stylizacją łóżeczka wrzuć zdjęcie na Instagram z hashtagami: #‎urzadzamylozeczkodlamaluszka‬ ‪#‎dobrysenzbobomio – będzie nam bardzo miło :)

Poprzedni post

W czasie deszczu dzieci się nudzą, czyli pomysły na zabawy w domu…

Wiosna to pora roku o dość kapryśnej pogodzie. Co zrobić w dni, gdy na dworze ... Read more

Następny post

Czas kąpieli – jak urozmaicić go zabawkami?

Jeśli masz dziecko, które kocha kąpiel i niezbyt chętnie wychodzi z wody, możesz uważać to ... Read more