Zabawki dla dwulatka – czym stymulować jego rozwój?

Kids Concept Błękitne Klocki Drewniane Cyferki Bobomio

Dwa lata to taki wiek, kiedy nieokiełzana ciekawość dostaje pierwsze lekcje od życia i powoli zaprzyjaźnia się z ostrożnością. Dziecko z niespożytą energią zaczyna badać konsekwencje pewnych czynności, szuka powiązań, zaczyna nazywać zjawiska, ale także ze zdumieniem okrywa, że nie wszystko jest bezpieczne.

I choć każde dziecko rozwija się we własnym tempie, a największym ekspertem od tego są jego rodzice, to jednak są pewne fundamentalne zasady, które sprawią, że rozwój dziecka będzie płynny.

„Nie kce!” – czyli o buncie dwulatka

Dzieci w okolicach swoich drugich urodzin nie tylko fascynują się światem zewnętrznym, ale też coraz wyraźniej dociera do nich fakt, że są odrębnymi istotami, niezależnymi od rodziców i otoczenia. Bardzo chętnie zaczynają więc manifestować swoje zdanie oraz sprawdzać, jak daleko mogą się posunąć. Testom podlega cierpliwość rodziców, a sposobem na nich – głośny płacz na zawołanie.

Niezależnie od tego bardzo intensywnie w tym czasie rozwija się słownik młodego człowieka – żywo chłonie każde słowo, chętnie powtarza krótsze i dłuższe wypowiedzi. To czas, gdy można zacząć uczyć dziecka pierwszych, prostych piosenek lub wierszyków – choć ich wykonanie może daleko odbiegać od pierwowzoru, to dla dziecka stanowią bazę dodatkowych skojarzeń, nowych słówek oraz impuls do ćwiczenia pamięci. W tym okresie zabawki dla dwulatka ze sklepu Bobomio mogą okazać się niezwykle przydatne, a wręcz niezastąpione.

Artystyczny szał, czyli pokaż dziecku, jak może wyrażać ekspresję

Dwa lata to także moment na rozpoczęcie edukacji artystycznej – rysowanie, śpiewanie, taniec – to czynności, które mogą urozmaicić Wasze zabawy, a jednocześnie pozwolić dziecku na kreowanie swoich gustów i manifestowanie swoich potrzeb.

W przypadku śpiewu i tańca –  nieodzowny będzie przykład rodziców. Wygłupiaj się z maluchem przy ulubionej muzyce, pokaż mu parę ruchów lub skacz do utraty sił przy wesołym rytmie. Taniec nie tylko stanowi formę gimnastyki, ale także poprawia motorykę ruchów, a to dla malucha bardzo cenne. Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o właściwy rozwój – przypomnij sobie woreczki z nasionami grochu, gryki itp. Warto użyć ich w trakcie zabawy, zachęcając dziecko, by łapało je stopami, turlało, nosiło na głowie. To fantastyczny sposób na wykształcenie w dziecku odpowiedniej sprawności.

W przypadku dwulatków liczy się nie tylko ruch. Inną, świetną aktywnością dla nich jest rysowanie. Ponieważ dzieci w tym wieku nadal lubią wkładać przedmioty do buzi – polecamy sojowe kredki Crayon Rocks. Kredki dla dwulatka mają obły kształt, dopasowany do małej rączki. Wielu maluchom problem sprawia trzymanie kredki lub mazaka, ale w tym przypadku dziecko będzie mogło rysować, stosując podstawowy chwyt.

kredki sojowe Crayon Rocks

Zabawki dla 2 latka – dla chłopca i dziewczynki

Dwuletniego maluszka można z łatwością zainteresować książeczkami – dzieci w tym wieku są już w stanie skupić się na samodzielnym przeglądaniu stron z barwnymi obrazkami. Polecamy książki dla dwulatka od Adamada. „Wszyscy ziewają”, „A właśnie że noc…” lub „Odkryj kto to… Żyrafa” to sympatyczne, barwne opowiastki o zjawiskach dnia codziennego, uczące porównań w stylu: mały/duży, jasny/ciemny itp.

książeczki wydawnictwa Adamada

Warto także sprezentować dziecku zabawki, przypominające dorosłe sprzęty. Idealny będzie aparat z kalejdoskopem lub drewniany telefon-zabawka od Plan Toys. Maluch chętnie będzie naśladował rodziców i udawał, że przeprowadza rozmowy z babcią lub robi zdjęcia rodzinne. Różnic w kolorach i wielkościach nauczy go natomiast drewniana wieża do sortowania, także od tego samego producenta. Krążki z drewna wkłada się kolejno na drążek, budując konstrukcję o różnych kształtach. Jednak dziecko szybko odkryje także inne zastosowanie elementów: można ich używać jako okularów lub budować różne rzeczy. Alternatywą mogą być także zwykłe klocki – z nich można budować, uczyć na nich kolorów, proporcji. Wybierając zestaw z cyferkami od Kids Concept (zdjęcie tytułowe), możemy także w przyszłości uczyć na nich liczenia. Wybór zabawek dla dzieci 2 letnich jest ogromny.

drewniane zabawki Plan Toys

Maluszki od drugiego do trzeciego roku życia powoli uczą się cierpliwości i samodzielnej zabawy – świetnym obiektem do tego są wszelkiego rodzaju układanki. Dziecko na pewno zafascynuje drewniana układanka – farma od Janod. W odpowiednich otworkach należy umieścić zwierzątka, jakie spotkać można na wsi: konika, krowę, świnkę itp. Puzzle mogą także służyć do innych zabaw, np. można dziecku pokazywać dany klocek i pytać, jakie dźwięki wydaje dane zwierzątko. Idealne mogą okazać się też zabawki edukacyjne dla dwulatka. Wykorzystaj nasze inspiracje a z pewnością rozwój dwulatka zaowocuje w przyszłości kreatywnością i pomysłowością malucha.

drewniana układanka od firmy Janod

Poprzedni post

Łóżeczko dla maluszka - inspiracje

Nie ma nic przyjemniejszego niż kompletowanie wyprawki dla noworodka. Podczas gdy zakupy kosmetyków i niezbędnych ... Read more

Następny post

Zabawy z niemowlakiem czyli nauka spostrzegania

Co widzi noworodek, który właśnie przyszedł na świat? Okazuje się, że niewiele. W dodatku nie ... Read more