W ciąży u stomatologa

Czy będąc w ciąży można leczyć się u dentysty? Które zabiegi są wówczas bezpieczne, a jakie lepiej odłożyć na później?

Mimo, że jama ustna jest oddalona od płodu, nie oznacza to, że stan zdrowia zębów nie wpływa na ciążę. Ciąża również nie jest obojętna na zdrowie zębów, dlatego nigdy nie rezygnuj z leczenia.

Ważna higiena

Wiele mówi się o tym, że w trakcie ciąży odwapniają się zęby i ogólnie wszystkie kości w organizmie kobiety. To nie do końca prawda, a problemy z zębami w ciągu tych dziewięciu mają trochę inne źródło. Dużą rolę odgrywają w tym czasie hormony, które powodują rozpulchnianie dziąseł. Taki stan sprawia, że dziąsła są bardziej wrażliwe, a podczas szczotkowania często pojawia się krwawienie. Wówczas automatycznie zaczynamy delikatniej (i niestety mniej staranie) myć zęby. Taka sytuacja sprawia, że w przestrzeniach między zębowych zaczynają namnażać się bakterie, co jest prostą drogą do rozwoju próchnicy.

Pamiętaj zatem, ze w ciąży szczególnie powinnaś dbać o higienę zębów. Nawet, jeśli wcześniej nie miałaś problemów z zębami, w ciągu tych kilku miesięcy poświęć im więcej uwagi. Oprócz szczoteczki, będziesz potrzebowała nici dentystycznej, płukanki do dezynfekcji, szczotki do czyszczenia języka, gumy bez cukru i dużej ilości wody niegazowanej.

Jeśli w okresie ciążowym mimo wszystko pojawią się ubytki, to musisz wiedzieć, że nie pozostaną one obojętne dla płodu. Takie infekcje mogą drogą krwionośną dostać się do macicy i wywołać szereg komplikacji, nawet takich jak zakażenie wewnątrzmaciczne czy przedwczesny poród. To oczywiście tylko możliwość, ale warto mieć ją na uwadze.

W ciąży u stomatologa

W ciąży można wykonywać w zasadzie większość zabiegów stomatologicznych, gdyż nie stanowią one zagrożenia dla dziecka. Zaleca się jednak, by do minimum zmniejszyć ich ilość w pierwszym trymestrze, dlatego jeśli dopiero planujesz ciążę, odwiedź dentystę jak najszybciej. Oczywiście, jeśli nie zdążyłaś, idź koniecznie nawet będąc w ciąży, żeby upewnić się, że ewentualne leczenie możesz przełożyć na miesiąc lub dwa.

W ciąży bez problemu można usuwać zęby oraz leczyć i wypełniać ubytki w znieczuleniu miejscowym. Lekarz świadomy Twojego stanu dobierze wówczas leki, które nie będą obkurczać naczyń krwionośnych. Przy ewentualnym ostrym stanie zapalnym dostaniesz antybiotyk z grupy penicylin lub ich pochodnych, dozwolony w ciąży.

Jeżeli konieczne okaże się leczenie kanałowe zęba, trzeba będzie poczekać na zakończenie pierwszego trymestru, aby bezpiecznie móc go prześwietlić. Dawki promieniowania i czas ekspozycji przy takim prześwietleniu są niewielkie, dlatego ryzyko uszkodzenia płodu jest minimalne. Nowoczesna metoda prześwietleń zwana radiowizjografią, pozwala z resztą zmniejszyć to ryzyko niemal do zera.

W czasie ciąży można też bezpiecznie i z powodzeniem korzystać z zabiegów ortodontycznych, zakładając mosty, protezy czy korony. Ciąża jest wyjątkowo dobrym czasem na założenie stałego aparatu ortodontycznego, gdyż zmiany hormonalne powodują, że zęby łatwiej przesuwają się na właściwe miejsce.

Co jeszcze warto odłożyć na później?

W pierwszym trymestrze unikaj wyrywania zębów, ze względu na zwiększone krwawienie po jego usunięciu. Oczywiście, jeśli przypadek jest nagły, nie wolno zwlekać tak czy inaczej.

Generalnie warto odłożyć na później wszystkie zabiegi, które nie wymagają natychmiastowej reakcji. Są to m.in. wybielanie, zakładanie implantów czy dłutowanie zatrzymanych „ósemek”. Niektóre zabiegi wymagają bowiem zastosowania długiego znieczulenia miejscowego, które nie jest całkowicie obojętne dla płodu.

Bez względu na to, jaką podejmiesz decyzję o leczeniu zębów, w pierwszej kolejności poinformuj lekarza o ciąży. Dzięki tej wiedzy, będzie w stanie dostosować odpowiednie metody leczenia i wprowadzić właściwe ograniczenia. Najważniejsze to nie zwlekać z decyzją wizyty u dentysty i właściwie zadbać o zdrowie w tym wyjątkowym czasie oczekiwania na maleństwo.

Poprzedni post

Po co dziecku leżaczek-bujaczek

Leżaczek bujaczek nie jest obowiązkowy na liście wyprawkowej, ale bardzo przydaje się podczas opieki nad niemowlakiem. W ... Read more

Następny post

Miętowa wyprawka - inspiracje

Kompletowanie wyprawki jest bardzo przyjemnym zajęciem. Mam to już za sobą, ale pamiętam, że każda ... Read more