Sprzątanie z dzieckiem – jak umilić codzienne obowiązki

Sprzątanie z dziećmi to nie tylko nauka porządków, odpowiedzialności i właściwe wychowanie. To również okazja do tego, by w pożyteczny sposób spędzić wspólnie czas i dobrze się przy tym bawić. Jeśli do codziennych zadań dodamy nieco wyobraźni i dobrego humoru, porządkowanie nie będzie się kojarzyło maluchowi z przykrym obowiązkiem, ale z miłym i przyjemnym zajęciem.

Co Twoje dziecko lubi i potrafi robić?

Na początek warto zrobić listę rzeczy, jakie maluch potrafi już robić, albo których powinien się nauczyć. Taki spis powinien powstać przy współpracy wszystkich domowników. Może się okazać, że nie doceniłeś swojego brzdąca, który bez problemu potrafi opróżnić już całą zmywarkę, a nawet samodzielnie zmienić poszewkę na poduszce. Podczas ustalania obowiązków domowych może się okazać, że dziecko bardzo chciałoby robić rzeczy, których nie znalazłeś na żadnej liście w poradnikach dla rodziców. Na przykład mimo młodego wieku, chciałoby ścierać kurze w mieszkaniu, odkurzać albo jeździć po podłodze z kolorowym mopem. Nie zniechęcaj go, mówiąc, że jest jeszcze za małe. Często właśnie dlatego zgłasza się do takiej pracy, aby pokazać jak wiele już potrafi.

Sprzątanie z dzieckiem – musi być pomysłowo!

mama sprzątająca z córkąNauka przeróżnych czynności wymaga czasu i cierpliwości. Także dokładne sprzątanie przyjdzie z czasem. Na razie chodzi o wyrobienie dobrych nawyków i wspólną inicjatywę. A oto kilka przykłaów:

1. Na początek warto razem opróżniać zmywarkę, aby maluch dowiedział się gdzie ustawić czyste naczynia. W tym czasie możecie słuchać ulubionego nagrania, które w przyszłości ustalicie, jako znak, że czas zabrać się do zmywarki. Kiedy malec usłyszy znaną piosenkę, będzie wiedział co robić.

2. Wrzucanie brudnych ubrań do kosza zamieńcie na tekstylną koszykówkę, a zdobyte punkty na buziaki albo „żółwiki”.

3. Drobne czynności można spisać na kartce w postaci charakterystycznych obrazków. Dziecko może codziennie wykonywać je z listą, jako tajny agent. Za odhaczenie wszystkich punktów zostanie nagrodzone żetonami, których wartość będzie można zamienić potem na kino, rolki, wizytę u kolegi lub inne przyjemności.

Zadbaj o bezpieczne środki czystości

Dorośli często odradzają maluchom niektóre czynności w obawie, że do ich wykonywania potrzebne będą środki czystości. Te z kolei nie powinny znaleźć się w niepożądanych rękach, chyba że… są zdrowe i bezpieczne. Jeśli twój maluch upiera się, że będzie samodzielnie czyścił kurze, przecierał zlew albo zmywał naczynia, zgódź się, ale zadbaj o odpowiednie detergenty. To nie będzie duży wydatek, a korzyści – nieporównywalnie większe. Mamy dla Ciebie gotową listę naturalnych środków czystości, dzięki którym Twoje obawy przed zatruciem, alergią wziewną, wysypką czy podrażnieniem skóry powinny zniknąć raz na zawsze.

Przykładowa lista naturalnych detergentów

dziecko sprzątające półkęSpray pietruszkowy do wszystkich powierzchni – to pięknie pachnący środek do czyszczenia wszystkiego. Jest całkowicie bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin. W jego składzie znajdziesz wodę, olejek z pietruszki oraz środek powierzchniowo czynny pozyskany z 100% naturalnego oleju z miąższu kokosa. Spray idealnie sprawdzi się dla tych maluchów, które chciałyby same wycierać kurze, zabawki, ściany i co tam jeszcze sobie wymyślą. Spray pietruszkowy jest największym hitem naszego sklepu wśród wszystkich dostępnych środków czystości. Testowaliśmy go osobiście, a o wynikach przeczytasz TUTAJ.

Dezynfekujący cytrusowy środek do czyszczenia powierzchni – świetnie nadaje się do sprzątania w kuchni. Mimo łagodnego składu, dezynfekuje i zabija niepożądane bakterie. Do tego bardzo przyjemnie pachnie i jest całkowicie bezpieczny dla ludzi.

Pachnący płyn do czyszczenia łazienek – dzięki naturalnej antybakteryjnej mocy czyszczenia, szybko i skutecznie usuwa zaschniętą pianę z mydła, kamień i inne rodzaje brudu łazienkowego. No i oczywiście nie wyrządzi krzywdy żadnemu dziecku :)

ecozone płyn do naczyńCytrynowy płyn do mycia naczyń – ten produkt w całości pochodzi z roślin. Po zmywaniu naczynia mają przyjemny limonkowy zapach, a skóra rąk nie jest przesuszona. Środek jest bezpieczny, i choć nie nadaje się do jedzenia, nie grozi nam zatrucie, gdy dziecko nie do końca spłucze talerzyk.

Cynamonowy odświeżacz powietrza – to propozycja dla tych ambitnych maluchów, które za cel obrały sobie nie tylko czyste powierzchnie, ale również obłędny zapach. Nie musisz się obawiać, że opadające kropelki tego preparatu będą miały kontakt ze skórą dziecka. Środek jest całkowicie bezpieczny i antyalergiczny.

Jeśli chcesz nauczyć dziecko nie tylko sprzątania, ale i dobrych nawyków, słuchaj jego potrzeb. Przydziel mu obowiązki, które polubi i będzie wykonywało z radością. Wspieraj je, by zadania, jakie wykonuje kojarzyły się z przyjemnością, a nie przykrością. Wykaż trochę inicjatywy, a przede wszystkim moc cierpliwości, a sprzątanie z dzieckiem będzie prawdziwą przyjemnością zarówno dla Ciebie, jak i niego!

 

Poprzedni post

Projektor z lampką i pozytywką

Projektor - Lampka - Słoń z lampką i pozytywką Taki słonik w dziecięcym pokoiku to ... Read more

Następny post

Co kupić w prezencie dla noworodka?

Prezent dla noworodka bywa wyzwaniem. Jeśli jesteś już rodzicem, to bez problemu wybierzesz coś, co ... Read more