Po co dziecku leżaczek-bujaczek

Leżaczek bujaczek nie jest obowiązkowy na liście wyprawkowej, ale bardzo przydaje się podczas opieki nad niemowlakiem. W domu pozwala odpocząć rodzicom od noszenia malucha, który nie daje odłożyć się do łóżeczka, na wyjazdach natomiast ułatwia organizację w nowym miejscu i chwilowe zajęcie ruchliwego bobasa. Leżaczek ma naprawdę wiele zalet, pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni model i nie uwięzisz w nim dziecka na wiele godzin.

leżaczekBaby BjornLeżaczek bujaczek – zalety

Leżaczek to niezwykle praktyczny gadżet. Do czasu, gdy maluszek nie ruszy samodzielnie po mieszkaniu, będzie idealnie wspomagał jego rozwój i zapewniał kontakt z otoczeniem. A nawet, kiedy dziecko zacznie już raczkować, leżaczek będzie przydawał się do karmienia i innych aktywności (wszystko zależy od ilości funkcji danego modelu).

Do czego zatem przyda się leżaczek? Ustawiając go w salonie lub w kuchni, dziecko wygodnie i bezpiecznie leżąc, ma kontakt z rodzicami i z zaciekawieniem może podglądać życie domowe. Taki sprzęt świetnie sprawdzi się podczas większych spotkań rodzinnych i uroczystości. Ma zastosowanie zarówno w domu jak i w ogrodzie.

Maluch może na leżaczku jeść pierwsze posiłki, a po jedzeniu świetnie się bawić. Wystarczy, że zamontujesz dodatkowy pałąk z zawieszkami i możesz liczyć na dłuższą chwilę spokoju. Leżaczek jest także świetnym miejsce do drzemki. Ma różne funkcje bujania, dziecko machając nóżkami może samo wprawić w ruch swój bujaczek, lub może to zrobić opiekun. Wygodna pozycja, jaką zapewnia dobrze wyprofilowany leżaczek pozwoli też dziecku właściwie wypocząć.

Pamiętaj jednak, że nie jest to miejsce, w którym dziecko może przebywać po kilka godzin dziennie. Leżaczek ma funkcję wspomagającą i samodzielnie nie zapewni maluchowi właściwego rozwoju. Dziecko powinno jak najczęściej leżeć na płaskiej powierzchni, która umożliwi mu ćwiczenia przekręcania tułowia i inne niezbędne aktywności.

Kupujemy leżaczek – na co zwrócić uwagę

W sklepach jest bardzo duży wybór leżaczków, dlatego warto rozeznać się w ofercie, żeby wybrać taki, który spełni akurat Twoje oczekiwania. Nie warto przepłacać za funkcje, które nie będą Ci potrzebne, ale poznaj wszystkie zanim podejmiesz decyzję.

Jakich funkcji możesz się spodziewać? Leżaczek powinien mieć pasy bezpieczeństwa, najlepiej regulowane. Dobrze, jeśli będzie posiadał także regulowane oparcie, wówczas przyda się i do spania i do karmienia. Niektóre modele na koniec zamieniają się w fotelik i służą dziecku przed kolejny etap rozwoju. Ważną funkcją leżaczka jest bujanie. Dobrym rozwiązaniem będzie kształt podstawy, która pozwoli dziecku na samodzielne bujanie, co z pewnością przysporzy mu wiele frajdy. Mniej niezbędna, ale równie ciekawa jest opcja regulacji wysokości siedziska. Dzięki temu możesz podwyższyć leżaczek na przykład do wysokości kanapy, by leżąc, pozostawać w kontakcie wzrokowym ze swoim maluchem.

leżaczek BabyBjornDodatkowe atuty mają modele z pałąkiem do wieszania zabawek w komplecie. Nie trzeba wtedy kombinować z zawieszeniem zabawki w zasięgu wzroku malucha. Dedykowany pałąk jest solidnie i stabilnie przymocowany i nie będzie stanowił zagrożenia, a Ty powiesisz na nim zabawki, które akurat polubił Twój maluch.

Jak widzisz leżaczek bujaczek ma dość dużo zalet i przydaje się naprawdę w wielu sytuacjach. Nie powielaj jednak błędów rodziców, którzy dla własnej wygody układają niemowlę w leżaczku na długi czas. Przez to maluch nie ma szansy ćwiczyć mięśni karku, nie może próbować przekręcania i innych aktywności. Cierpi też kręgosłup – jeśli nie jest ułożony na płaskiej powierzchni może rozwijać się nieprawidłowo czego skutkiem będzie wada postawy. Dzieci, tak jak dorośli, lubią spać na boczku czy w innych pozycjach, dlatego gdy bobas twardo zaśnie dobrym pomysłem jest przeniesienie go do przestronnego i wygodnego łóżeczka.

 

 

 

Poprzedni post

Najlepsze zabawki dla niemowlaka!

Nie jest łatwo opowiadać o zabawkach dla niemowlaka, dla którego najważniejsze w życiu są: mama, ... Read more

Następny post

W ciąży u stomatologa

Czy będąc w ciąży można leczyć się u dentysty? Które zabiegi są wówczas bezpieczne, a ... Read more