Piankowe klocki Mammutico – nieoczywiste i zaskakujące

W paczce piankowych klocków Mammutico Mini nie znajdziesz przykładowych budowli, ani kolorowych wzorków. Jednobarwne części zestawu w bardzo stonowanych odcieniach mogłyby wydawać się zatem niczym szczególnym, ale jest zupełnie odwrotnie…

Puzzle zwykle kojarzą mi się z dużym kolorowym obrazkiem, który wspólnie z dziećmi układam na stole. Siedzimy, kombinujemy, dopasowujemy i oto jest! Ostateczny efekt! Spiderman albo Scoobydoo – to nasze ulubione wzory. Mieliśmy jeszcze papierowe puzzle przestrzenne. Dwa dni budowaliśmy most londyński i przez ten czas było dużo zabawy. Ale ostatecznie wszystko się trochę znudziło. Most był jednorazowy, złożony na stałe, a w układaniu obrazków doszliśmy do perfekcji i trzeba było kupić nowe, które spotkał ten sam los. A teraz trzymam w ręku zestaw piankowych puzzli Mammutico Mini i one w niczym nie przypominają tych, z którymi miałam wcześniej do czynienia. To, czym się różnią?

Jak wyglądają klocki Mammutico

Na pierwszy rzut oka różnią się kolorystyką. Zwykle zabawki dla dzieci są kolorowe, wesołe, wręcz krzykliwe. A te? Te mają dość spokojne barwy. Jeden zestaw to jeden kolor.

Ponadto, Klocki Mammutico Mini są wykonane z bardzo solidnej pianki. Trudno to opisać, ale gdy trzymasz je w ręku, po prostu czujesz, że mają długi termin przydatności. Można wyginać je we wszystkie strony bez obawy, że zamiast jednej, pojawią się w ręku dwie części. Mimo, że pianka jest miękka, niełatwo ją uszkodzić. Klocki są niezwykle lekkie i bardzo przyjemne w dotyku. Tworzywo, z jakiego powstały jest też wodoodporne i szybciutko wysycha. To atut dla tych, którzy szukają dla dzieciaków dodatkowych atrakcji na wieczorne kąpiele.
dziecko układa piankowe klocki Mammutico

Dlaczego Mammutico są takie wyjątkowe?

Mammutico Mini można traktować jak płaskie puzzle lub klocki przestrzenne. Wyjątkowy jest efekt! Te piankowe kształty są bardzo nieoczywiste. Nie jest łatwo zbudować z nich domku czy samochodu. Na płasko trudno zamknąć je w symetryczne kształty. W zasadzie nigdy nie wiesz co Ci wyjdzie, a jeśli zaplanujesz jakąś budowlę, masz jak w banku, że nie pójdzie łatwo. A jednak dzieci się nie poddają. Kombinują, wkładają, upychają i zastanawiają się, do czego to porównać. Klocki są giętkie, można je więc zaokrąglać i składać w niespotykane kształty. Gdy małe rączki pracowicie się uwijają, by coś zbudować, nie grozi im zadrapanie, skaleczenie i inne urazy. Wprost przeciwnie – układanie takich miękkich klocków i bardzo zróżnicowanych kształtach to wręcz domowa terapia sensoryczna!
chłopiec układa piankowe klocki Mammutico

Sensoryczne walory piankowych klocków

Tak w skrócie, o co chodzi w tej integracji sensorycznej? To zdolność do odczuwania, rozumienia i grupowania informacji dostarczanych przez zmysły. Zaburzenia w tym obszarze utrudniają codzienne życie. Terapia sensoryczna to zwykle przyjemna i interesująca dla dziecka zabawa, w której dokonuje się integracja bodźców zmysłowych. To nie jest nauka konkretnych umiejętności,  ale usprawnianie pracy systemów układu nerwowego, które są bazą do ich rozwoju. Każde z zadań stawianych przed dzieckiem podczas terapii, stanowi dla niego i jego układu nerwowego pewne wyzwanie – nie jest zbyt łatwe i nie jest zbyt trudne. Ciągłe balansowanie na granicy możliwości dziecka poprawia organizację pracy układu nerwowego, wyzwala więcej reakcji adaptacyjnych i wpływa na procesy uczenia się.

Teraz, gdy trzymam w ręku te klocki, już wiem jak bardzo mogą wspomagać domową terapię SI. W tych ćwiczeniach niezwykle ważna jest mała motoryka, a przy piankowych klockach Mammutico to podstawa działania. Ponadto ich miękkość świetnie wpływa na zmysł dotyku, a dość nieoczywiste kształty sprawiają, że zabawa nie jest łatwa, ale nie sprawia też ogromnych trudności. Z kolei stonowane barwy klocków nie rozpraszają uwagi dziecka.
dzieci rzucają piankowymi klockami Mammutico

Jak budują dzieci?

Widziałam moje pociechy w akcji. Na początku wzięły się do pracy bardzo entuzjastycznie. Ogarniając wzrokiem kształty szybko zdecydowały, co będą budować. Po kilkunastu minutach prób, z planów już nic nie pozostało, ale pojawiły się nowe wizje. Wizje, które powstały po rozpoznaniu możliwości. Okazało się, że łatwiej jest zbudować potwora, samolot kosmiczny i plac zabaw, niż prosty sześcian czy mały domek. Następnego dnia żadna z wizji się nie powtórzyła, zresztą rzadko w ogóle się powtarzają.

Miałam też przyjemność oglądać reakcję dzieci czekających „w kolejce”. Obok leżał ogólnodostępny zestaw piankowych klocków Mammutico Mini, ale maluchy nie rzucały się na niego z zachwytem. Ot, jedno dziecko wzięło do ręki klocek, przyłożyło do drugiego – nie wyszło – odwróciło go do góry nogami – coś się udało… a po chwili mina stawała się bardziej zacięta i ręce szły w ruch, by podjąć kolejną próbę ułożenia wg swojego planu, która znowu się nie powiodła.

Piankowe klocki Mammutico Mini to produkt, który trudno porównać do jakichkolwiek innych puzzli. Łatwo można zauważyć, że twórcy tej zabawki postawili na rozwój poprzez zabawę, opierając się głównie na nieograniczonej wyobraźni najmłodszych. Brak krzykliwych kolorów, kolorowych obrazków i innych sugestii sprawia, że dzieci zaczynają układać klocki bez żadnych ograniczeń, co tylko pobudza je do działania. Okazuje się, że dobra i ciekawa zabawka niekoniecznie musi być krzykliwa i czarować swoim wyglądem. Jeśli jest dobrze przemyślana, przyciągnie uwagę dzieci tak czy inaczej.

Iza Sowa

banner piankowe klocki Mammutico

Poprzedni post

Mikołajkowe inspiracje :) Jedna wizyta w Drewniaczku, a tak wiele pomysłów na upominek :)

Kilka dni temu część naszej Bobomiowej ekipy wyruszyła na wycieczkę. Jaka to radość porzucić na ... Read more

Następny post

Pomysłowe prezenty dla dzieci, do 150 zł!

Interesujący, praktyczny, wymarzony, edukacyjny czy kreatywny prezent dla dziecka wcale nie musi być drogi! Tu ... Read more