Poznaj skuteczne sposoby na czyszczenie noska noworodka!

czyszczenie nosa niemowlaka

Gdy noworodek lub niemowlak łapie pierwszą infekcję, młodzi rodzice stają przed trudnym zadaniem. Jak wydmuchać dziecku nos, skoro samo jeszcze tego nie potrafi? Pomóc może aspirator lub gruszka. Ale co wybrać na początek?

Każdy maluszek prędzej czy później złapie pierwszą infekcję. Twojej pociechy też to nie ominie. Zwykle mamy do czynienia z niegroźnym katarem, ale nawet taka dolegliwość może być bardzo nieprzyjemna dla dziecka, gdy samo jeszcze nie potrafi wydmuchać noska.

Dzieci, do ukończenie pierwszego roku życia oddychają głównie przez nos. I nawet, jeśli choroba nie jest groźna, ale nosek jest zapchany – pojawia się ogromny problem. W przypadku maluszków katar utrudnia bowiem normalne funkcjonowanie, przeszkadza zarówno w spaniu, ale również utrudnia jedzenie i zabawę. Dziecko robi się marudne i płaczliwe.

Katar – jak czyścić nosek noworodka i niemowlaka?

Podczas infekcji, udrożnienie dróg oddechowych jest niezwykle ważne. Po pierwsze – ułatwia dziecku normalne funkcjonowanie. Po drugie – nieusuwanie wydzieliny może być przyczyną poważniejszych dolegliwości, np. zapalenia ucha, czy problemów z gardłem. Ważne jest więc, by wydzielinę usuwać z noska regularnie i tak często jak to jest konieczne. Do tego zadania przyda się aspirator lub gruszka – niezastąpione przyrządy do higieny małych nosków. Zadanie obu narzędzi jest takie samo, ale różnią się sposobem działania. Najlepiej wybrać, takie, które można rozłożyć na części pierwsze, by porządnie je wyczyścić.

Zanim zaczniesz „operację” usuwania wydzieliny, rozpuść ją nieco za pomocą soli morskiej w sprayu lub soli fizjologicznej. To będzie bardzo pomocne, bez względu na to, jakiego sprzętu użyjesz.

Gruszka dla niemowlaka do nosa – wady i zalety

Tego sprzętu używały jeszcze nasze mamy i babcie. Gruszka do nosa wykonana jest najczęściej z gumy. Z jednej strony posiada wypustkę lub wyjmowaną część, którą umieszcza się w nosku. Obsługa jest prosta – ściskasz gruszkę, wkładasz jej końcówkę do noska i rozluźniasz uścisk. Po zwolnieniu uścisku, w gruszce powinna znaleźć się wydzielina. Zalety gruszki do nosa to przede wszystkim: niska cena, prosta konstrukcja, łatwość obsługi i mała siła ssania, która nie dokucza dziecku. Niewielka siła ssania jest także jej wadą, gdyż czasem potrzeba wyczyścić daleko zalegającą wydzielinę, a ten sprzęt raczej sobie z tym nie poradzi. Ponadto konstrukcja gruszki nie pozwala do końca jej oczyścić, a plastikowa końcówka może zadrapać nosek. Aby porządnie oczyścić mały nosek za pomocą gruszki, trzeba się niestety dużo napracować, a to z kolei może zniecierpliwić maluszka. Używanie gruszki mogę polecić jedynie u małych dzieci lub maluchów z niewielkim katarem.

Ustny aspirator do nosa

To poważna konkurencja dla gruszki, ponieważ jest bardziej skuteczny. Ustny aspirator składa się z ustnika, który wkładasz do swoich ust, połączonej z nim cienkiej, gumowej rurki, przez którą przechodzi zasysane powietrze, obudowy z filtrem zatrzymującym na swojej powierzchni wyciągniętą wydzielinę oraz ustnika, który umieszczamy w nosku dziecka. Aspirator ustny ma taką moc, jakiej samodzielnie użyjesz, więc możesz dostosować ją do stopnia zanieczyszczenia nosa dziecka.

Ten sprzęt świetnie sprawdza się przy ruchliwych i niecierpliwych dzieciach, które trudno jest przekonać, by spokojnie leżały czekając na zakończenie zabiegu. Do zalety ustnego aspiratora zaliczyłabym także przystępną cenę.

Elektroniczny aspirator do nosa BREATHE BobomioElektroniczny aspirator – jak odkurzacz

To bardzo bezpieczny i skuteczny sposób oczyszczania noska. Końcówkę takiego aspiratora umieszczasz w nosku maluszka, ustawiasz poziom siły ssącej i włączasz guzik. Reduktor siły ssania sprawia, że aspirator tego typu jest całkowicie bezpieczny dla dziecka, nie ma więc obaw, że jego użytkowanie zrobi maluchowi krzywdę! Elektroniczny aspirator jest bardzo higieniczny, ponieważ posiada wymienne filtry, które wymieniasz po każdym użyciu.

Elektroniczne aspiratory są bardzo delikatne i skuteczne. Mają ergonomiczny kształt, który pozwala na działanie nawet przy bardzo niewygodnej pozycji. Jeśli zaopatrzysz się w model z przeźroczystym zbiornikiem, z łatwością też ocenisz skuteczność swoich wysiłków. Ewentualną wadą takiego sprzętu jest głównie wysoka cena i dodatkowy wydatek związany z zakupem wymiennych filtrów. Biorąc jednak pod uwagę skuteczność działania elektronicznego aspiratora, wydatek raczej się opłaca.

Dobry stan dziecięcego noska ma ogromny wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Czysty i drożny nosek zapewnia bowiem dziecku nie tylko prawidłowe oddychanie, ale i dostęp tlenu na właściwym poziomie do wszystkich tkanek organizmu.

 

Poprzedni post

Konkursy plastyczne - dla dzieci, czy dla rodziców?

Konkursy plastyczne w przedszkolach, a nawet w żłobkach to już standardowy punkt programu. W ciągu ... Read more

Następny post

Kocyk dla przedszkolaka La Millou

VELVET COLLECTION - NARZUTKA PRZEDSZKOLAKA - LA MILLOU FAMILY VOL. II - DENIM Jeśli szukasz ... Read more