Ile naprawde kosztują pieluszki wielorazowe – kalkulacja

Narodziny dziecka to najpiękniejsza chwila w życiu rodziców, ale również znaczne obciążenie dla ich portfela:) Zastanawialiście się kiedyś, ile pieniędzy wydajemy na same pieluszki przez cały okres w którym przewijamy Malucha? My pokusiliśmy się o taką wycenę, zarówno dla pieluszek jedno- i wielorazowych. Popytaliśmy mamy kupujące w naszym sklepie, skorzystaliśmy z własnego doświadczenia i cenników dostępnych w Internecie. Całą kalkulację znajdziecie poniżej.

ILE WYDAJESZ NA PIELUSZKI JEDNORAZOWE?

Poniższe ceny są bardzo orientacyjne. Obliczyliśmy średni koszt pieluszek i nawilżanych chusteczek, biorąc pod uwagę ceny zarówno w mniejszych jak i większych supermarketach. Liczba potrzebnych pieluszek w danym okresie życia dziecka jest bardzo różna i trudna do oszacowania. Mimo to postaraliśmy się o pewne założenia, które zostały poparte informacjami pochodzącymi bezpośrednio od mam :) Średni wiek, w którym dziecko kończy używać pieluszek jednorazowych to 20 miesiąc życia.

niemowlę w jednorazowej pieluszceŚredni koszt pieluszki jednorazowej waha się w granicach 70 groszy. Ilość zużytych pieluszek zależy oczywiście od wieku niemowlaka. W ciągu pierwszych trzech miesięcy życia maluszka, przewijamy go nawet co dwie-trzy godziny (również w nocy). Czyli koszt pieluszek jednorazowych w tym okresie wynosi około 600 zł.

Po kilku miesiącach czas pomiędzy przewijaniem znacznie się wydłuży. Zakładając, że będziemy pieluchować dziecko przez około 20 miesięcy, zmieniając mu pieluszkę średnio około 5 razy na dobę, przybliżony koszt pieluszek jednorazowych od 4 do 20 miesiąca życia malucha będzie oscylował w granicach 1700 zł. Sumując to z okresem pierwszych trzech miesięcy – osiągamy kwotę w wysokości 2300 zł, za cały okres pieluchowania.

To oczywiście tylko bardzo przybliżona kwota, bo jeśli kupisz tańsze pieluszki, mogą okazać się mało chłonne i trzeba będzie zmieniać je częściej. Droższe zaś mogą wpłynąć na ostateczną cenę, podnosząc ją nawet o 300 zł

Jakie są koszty dodatkowe przy stosowaniu zwykłych jednorazówek? To pytanie zadaliśmy mamom, które używały wyłącznie takich pieluszek. Po pierwsze chusteczki wielorazowe –używamy ich podczas każdego przewijania. Za jedno opakowanie zapłacisz około 5 zł, i wystarczy ono mniej więcej na tydzień. W przeliczeniu na cały okres pieluchowania to koszt około 350 zł. Ponadto przy każdym przewijaniu należy posmarować dziecku pupę preparatem zapobiegającym odparzeniom. Jedno opakowanie popularnej maści wielkości 200 mg w cenie 7 zł starcza również na tydzień. Potem częstotliwość używania zmniejsza się stosunkowo do ilości pieluch, więc możemy założyć, że podczas 20 miesięcy wydasz na maść maksymalnie 280 zł (jeśli nie zdarzą się większe problemy skórne).

Pytane przez nas mamy zauważyły, że stosowanie jednorazówek naraziło je na jeszcze kilka nieprzewidzianych wydatków. Po pierwsze – nie każda pieluszka odpowiada skórze dziecka. Zdarzało się, że po zakupieniu większej (ekonomicznej) paczki, już po zużyciu około 10 sztuk okazywało się, że pieluszka uczula lub odparza, więc nie ma szansy na jej kolejne użycie. Minimalna strata, jaką można ponieść w takim przypadku to około 60 zł, oczywiście jeśli drugi rodzaj okaże się tym właściwym… Odparzenia lub uczulenia generują kolejne wydatki. Przy pierwszym, szczególnie bardzo malutkim dziecku, rodzice wpadają w panikę na widok zmian skórnych u swojej pociechy. Szybko więc decydują się na prywatną wizytę lekarską, która kończy się często zapisaniem nietanich leków kojących. Przy takich dolegliwościach lekarze radzą również zainwestować w droższy, ale „lepszy” kosmetyk pielęgnacyjny, który pomoże w leczeniu. Cena rośnie. Koszt jednej wizyty prywatnej oscyluje w granicach 100 zł, a na leki i kosmetyki pielęgnacyjne wydasz drugie tyle. Jednorazowa „panika” może kosztować zatem około 200 zł – dłuższe leczenie – nawet 600 zł.

Podsumujmy koszty pieluszek jednorazowych:

 • Pieluszki jednorazowe – 2300 zł
 • Chusteczki nawilżane – 350 zł
 • Maść na odparzenia – 280 zł
 • Ryzyko zakupu niewłaściwych pieluszek – 60 zł
 • Wizyta lekarska + leki – 200 zł

SUMA: 3190 zł

ILE KOSZTUJĄ PIELUCHY WIELORAZOWE?

Specjalnie na potrzeby tego wpisu przekalkulowaliśmy wszystkie wydatki, jakie trzeba ponieść by używać pieluch wielorazowych ekonomicznie, ale bardzo komfortowo i bez obawy, że będzie ich za mało.

Na początek warto zauważyć, że dzieci przewijane wielorazowo szybciej zaczynają korzystać z nocnika. Nie jest to reguła, ale z opinii wielu rodziców wynika, że pieluchy idą w odstawkę już przy 18 miesiącu życia malucha. To daje nam podstawę do wykonania kalkulacji dla 18 a nie 20 miesięcy używania pieluszek.

Pieluszki wielorazowe Mommy MousePo wielu rozmowach z rodzicami stosującymi wielorazówki wiemy już, że na cały okres pieluchowania powinno wystarczyć 15 otulaczy i około 20 wkładów chłonnych, przy założeniu, że pranie będzie odbywać się co drugi dzień. Średni koszt jednego otulacza to kwota rzędu 65 zł, chłonnego wkładu do otulacza – 15 zł. To daje nam sumę 1275 zł. Do trzeciego miesiąca życia, maluszek wymaga bardzo częstego przewijania, a smółka nie najlepiej się spiera, dlatego na ten okres polecamy pieluszki tetrowe. 20 sztuk w zupełności wystarczy, nie tylko do przewijania, ale również do wielu innych funkcji, w których tetra zawsze się sprawdza :). Taką ilość bez problemu kupisz za maksymalnie 80 zł. Na pieluszce tetrowej możesz ułożyć materiał z mikrofibry, który zapewni maluchowi uczucie suchości. Tak zwana „sucha pielucha” to koszt 7 zł za sztukę, i dla pewnego komfortu dziecka polecamy zakupić również 20 sztuk. Przydadzą się na pewno podczas całego okresu pieluchowania.

Aby zachować właściwości wielorazówek nie należy stosować żadnych maści (bo i tak nie mamy problemu z odparzeniami), ani nawilżanych chusteczek, które mogą zatłuścić warstwę chłonną. Pupę lepiej przemyć nawilżoną pieluszką tetrową lub delikatną myjką. W naszym sklepie możesz zakupić komplet takich myjek ze specjalnym woreczkiem już za 40 zł.

Do pielęgnacji wielorazówek niezbędny wybędzie dodatek antybakteryjny. Do każdego prania dodajemy 1 płaską łyżeczkę (około 4 g). Koszt półkilogramowego dodatku to 22 zł, a opakowanie starcza na około 110 prań. A zatem maksymalnie wydasz na taki preparat 44 zł.

Wielu rodziców pierze pieluszki wraz z ubrankami dziecięcymi, ale są również przeciwnicy tej metody. Zakładając, że pieluszki będą prane osobno, co drugi dzień przez okres 18 miesięcy, wychodzi około 270 prań. Koszt jednego prania w 40 st. C waha się w granicach 80 gr, więc w sumie zapłacisz około 215 zł. Do prania pieluszek wielorazowych najlepiej dodawać delikatnego płynu, którego używasz też do ubranek dziecięcych. W naszym sklepie 1,5 l takiego środka kupisz już za 50 zł i starczy on na około 100 prań, gdyż do takiego prania zaleca się dodawać tylko połowę miarki. Koszt całkowity płynu będzie wahał się więc w granicach 150 zł.

Brudne wielorazówki warto przechowywać w pojemniku, który nie będzie przepuszczał nieprzyjemnych zapachów, a poza domem polecamy worek do pieluch wielorazowych o podobnych właściwościach. Zakup kosza to koszt maksymalnie 70 zł, worek zaś znajdziesz w cenie 40 zł. Pamiętaj, że te przedmioty mają także inne zastosowanie i na pewno przydadzą się po zakończeniu pieluchowania. Aby złagodzić nieprzyjemne zapachy, do kosza lub worka możesz dodawać po kilka kropel olejku eterycznego. Cena 30 ml olejku rozpoczyna się już od 16 zł, a dwie buteleczki powinny starczyć na cały okres pieluchowania.

Podsumujmy koszty pieluszek wielorazowych:

 • Otulacze – 975 zł
 • Wkłady do otulaczy – 300 zł
 • Pieluszki tetrowe – 80 zł
 • „Sucha pielucha” – 140
 • Dodatek antybakteryjny – 44 zł
 • Kosz i worek na brudne pieluchy – 110 zł
 • Olejek eteryczny – 32 zł
 • Pranie – 215 zł
 • Płyn do prania – 150 zł
 • Myjki – 40 zł

SUMA: 2086 zł

O zaletach pieluszek wielorazowych pisaliśmy już dużo. Są zdrowe, ładne, wygodne no i nie zaśmiecają środowiska. Jak widać, wielorazowe przewijanie jest też ekonomiczne i dużo tańsze niż jednorazówki. Rodzicom trudno jednak wydać tak dużą kwotę jednorazowo i to jest często główną przeszkodą w podjęciu decyzji. Niemniej jednak liczby nie kłamią. Kupując zestaw wielorazówek wraz z potrzebnymi akcesoriami, nie musisz martwić się już o dodatkowe wydatki. Pamiętaj również, że otulacze i wkłady bez problemu można sprzedać za około 50% ceny, a pozostałe przedmioty jak worek, kosz na brudy czy myjki przydadzą się do innych zadań w domu.

Istnieje powiedzenie, że wyższe koszty, jakie ponosimy za używanie pieluch jednorazowych to podatek od luksusu. Luksusem jest ponoć czas wolny rodziców, którego nie muszą spędzać na dodatkowym praniu i suszeniu. Odpowiedzi na pytanie, które pieluszki są luksusem dla dzieci, znajdziecie na naszym blogu: np. Pieluszkowe ABC – cz. 1 i wśród rodziców, którzy zdecydowali się spróbować pieluszek wielorazowych :)

Poprzedni post

Krem pielęgnujący do twarzy i ciała dla niemowląt - Sylveco

Krem pielęgnujący do twarzy i ciała - od 1-go miesiąca życia To wyjątkowo delikatny bezzapachowy ... Read more

Następny post

Pieluszki wielorazowe – co wybrać na jesienną pogodę?

Koniec lata i początek jesieni to najtrudniejszy czas na przewijanie wielorazowe. Słońca coraz słabiej grzeje, ... Read more